Dergimizin tüm sayılarını https://www.babil.com/yayinevi/teori-ve-politika-dergisi-yayinlari adresinden temin edebilirsiniz.


James P. Crutchfield

Pazar, 08 Nisan 2012 14:30

Kaos

Kaosta düzen vardır; rasgelelik temel bir geometrik biçimdir. Kaos öngörü üzerine temel sınırlamalar koyar, fakat aynı zamanda daha önce hiç düşünülmemiş nedensel ilişkiler önerir.

James P. Crutchfield,

J. Doyne Farmer,

Norman H. Packard,

Robert S. Shaw.

 

Çeviri: Erkan Afacan

Kökeni yaklaşık yüz yıl öncesine dayanan kaos teorisi, son yirmibeş yıl içerisinde yeni bir paradigma kimliği kazanmıştır. Doğaya yeni bir bakış açısı getiren ve onu farklı bir biçimde sorgulayan kaos teorisinin gelişmesiyle birlikte, önceden anlaşılamayan pek çok doğal görüngü anlaşılabilir hale gelmiştir.

Kaotik sistemler, esas olarak, başlangıç koşullarına hassas bağımlılık ile belirlenirler. Kaotik bir sistemin başlangıç koşullarındaki çok küçük bir değişme, sistemin zaman içinde tümüyle farklı bir davranış sergilemesine yol açar. Kaos teorisi genellikle "kelebek etkisi"yle özetlenir. Buna göre bir kelebeğin kanat çırpmaları belli bir süre sonra atmosferin durumunu tümüyle değiştirebilir.